0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 19.

Az anyanevelés nehézségei

A méhészetet jól ismerõ szakemberek sokszor foglalkoztak elõadásaikban, könyveikben, a méhészeti szaklapokban a méhanyák korával. Ma már minden méhész tudja, hogy kétévesnél idõsebb anyát termelõ méhcsaládban nem célszerû tartani. Az eredményes méhészkedés érdekében gyakran kell anyát cserélnünk. 

Nemcsak akkor, ha az anya elérte a kétéves kort, hanem ha fiasítása kevés és hézagos, a tavaszi fejlõdés lassú, a gyûjtõ tevékenység nem megfelelõ, a család meszesedésre hajlamos, agresszív viselkedésû és így tovább. Ezek a szempontok jól ismertek és azok a módszerek is, amelyekkel gyorsan és olcsón lehet anyához jutni.
 
 
A méhcsalád anyát nevelhet magának saját elhatározásából, vagy bizonyos anyanevelési késztetések hatására. Indíttatástól függetlenül biztonsági okokból mindig több anyát nevelnek, mint amennyire szükségük van. A méhcsaládnak ezen tulajdonságát a méhészek hamar felismerték és a mai napig ki is használják. A méhcsaládok által nevelt váltó-, vagy rajanyák egy kivétellel pusztulásra vannak ítélve. Ezeknek az anyáknak, vagy anyabölcsõknek az összegyûjtése és felhasználása jelenti az anyamentést. Sok méhész alkalmazza ezt az olcsó és gyors anyaszerzési módszert, de tudni kell, hogy az anyák minõségét illetõen tele van bizonytalansággal. Egyre többen ismerik fel ennek a látszólag könnyû sikert ígérõ fogásnak a hátrányait és inkább a tudatos anyanevelési eljárásokat keresik. (…)
Forrás: